W Zgierzu najlepsi krajoznawcy rywalizowali w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”. Uczniowie z naszego powiatu osiągnęli wielkie sukcesy.

– Od wielu lat nasi młodzi krajoznawcy pod opieką wspaniałych nauczycieli liczą się na szczeblu wojewódzkim – powiedział zadowolony Sławomir Szczesio, prezes Oddziału PTTK Pabianice. – Młodzież dzięki konkursowi poznaje przeszłość i dzień dzisiejszy Ziemi Ojczystej.

W kategorii szkół podstawowych: I miejsce zdobyła Zuzanna Antoniak z SP w Dłutowie (opiekun Mariola Seliga) za pracę literacką „Wojenne losy mojej rodziny”, II m. – Maria Madej z SP nr 9 (op. Anna Szmidt – Pawłowska) za „Opowieści starego dębu”, III m. – Julia Kruk z SP w Chechle (op. Anna Ogłoza) za „Poezję polskich drzew”.

Wśród gimnazjalistów: II miejsce zdobyła Marlena Marek z Gim. w Dłutowie (op. Anna Ogłoza) za „Gdy wyjeżdżam do babci…”, wyróżnienie – Weronika Dzierżawska z Gim. w Dłutowie (op. Anna Ogłoza) za „Bliskie – dalekie miejsca, do których tęsknię”; w kat. szkół ponadgimnazjalnych: wyróżnienie – Marcin Maćkowiak z II LO (op. Krzysztof Zajda) za „Życie mojej prababci – Pabianiczanki Łucji Radowskiej w pigułce”.

Młodzież również przygotowywała prace multimedialne. I miejsce zdobyła Klaudia Fila z SP w Dłutowie (op. Mariola Seliga) za „Moje górskie wędrówki”, II m. – Kinga Wojciechowska z Gim. w Ksawerowie (op. Jolanta Kaczmarek) za „Historię mojej ojcowizny…” i Karolina Michułka z II LO (op. Krzysztof Zajda) za „Skrawek ziemi, który mój wzrok omamił” oraz III m. – Anna Ciebiada z Gim. w Ksawerowie (op. Jolanta Kaczmarek” za „Dzieje mojej rodziny…”.

– Pierwsze miejsca w każdej kategorii wezmą udział w etapie centralnym konkursu – dodał Sławomir Szczesio. – Trzymamy kciuki.

tekst Ol. foto: PTTK