Tegoroczna wiosenna wycieczka Komisji Młodzieżowej Oddziału PTTK  Pabianice prowadziła do Wrocławia i jej okolic. Jej celem było przygotowanie młodzieży do Ogólnopolskiego Turnieju Krajoznawczo – Turystycznego PTTK, której tematem był Dolny Śląsk. Poprowadził ją Zygmunt Szmidt.

– Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Oleśnicy, jednego z piękniejszych miast tego regionu – powiedziała Barbara Żwańska, wiceprezes oddziału.  Zamek z XVI wieku jest najcenniejszym zabytkiem miasta.

Następnym etapem wycieczki był Wrocław. Turyści  poznawali najcenniejsze zabytki skupione na Ostrowie Tumskim i w obrębie Starego Miasta. – Nas najbardziej zainteresował nowy stadion na Euro – mówi Agata Szymańska, prezes koła PTTK „Amonit” przy I LO. – A także setki kłódek przypiętych do mostu przez zakochane pary.

Wraz z drużyną z I LO (opiekun Małgorzata  Sadowska – Szmidt), na poznawanie Dolnego Śląska pojechali młodzi turyści z SP w Chechle i Gimnazjum w Dłutowie (op. Anna Ogłoza),  SP w Dłutowie (op. Małgorzata Suwalak) i Gimnazjum nr 2 (op. Aleksander Duda).

Pierwszy dzień wycieczki zakończono w Trzebnicy, słynącej z grobu św. Jadwigi – cel licznych pielgrzymek.

Noclegi zaplanowano w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Dworek” w Kuraszkowie. – Najbardziej z wycieczki zapamiętałam nocleg w zabytkowym dworku pełnych tajemniczych zakamarków – wspomina Wiktoria Łuczyńska z SP w Dłutowie. – A mnie, że Kuraszków leży w Górach Kocich czyli na Wzgórzach  Trzebnickich – dodaje  Angelika Kociołek, koleżanka z klasy.

Drugi dzień wycieczki przeznaczono na zdobywane Ślęży (718 m n.p.m.) – zwanej Śląskim Olimpem. Góra stanowiła ośrodek pogańskiego kultu. Na szczyt piechurzy weszli żółtym szlakiem z przełęczy Tąpadła, gdzie odpoczęli i posilili się w schronisku. Z wieży widokowej rozciągał się piękny widok na góry Sowie – najstarsze w Polsce. Po zejściu ze szczytu niebieskim szlakiem, wyruszono do Wrocławia a następnie do Pabianic.

– Myślę, że wycieczka bardzo przybliżyła młodym krajoznawcom wiedzę o Dolnym Śląsku i ta wiedza przełoży się na sukces w turnieju – podsumowała Mariola Seliga, przewodnicząca Komisji Młodzieżowej PTTK.

tekst i foto: Ol.