Dla osób lubiących podróże po świecie Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała spotkanie z podróżnikami. Marta  i Jacek Pieczyńscy opowiedzieli o Azji, którą zwiedzali  przez prawie pół roku.

image0006

„Tam i z powrotem  cześć I: Azja” to druga prelekcja z cyklu „Aktywator slajdowiska podróżnicze”. Pierwsze spotkanie o Gruzji autorstwa Piotra Urbańskiego i Mateusza Stencla odbyło się w maju w Muzeum Miasta Pabianic.

– Kilkoro  przyjaciół postanowiło zaktywizować środowisko lokalne poprzez organizację imprez, w tym poprzez  m.in. spotkań z ciekawymi ludźmi. Te działania nazwaliśmy aktywatorami – powiedziała Magdalena Janecka, pomysłodawczyni.

image0004

W wakacyjnym „Aktywatorze” o swojej podróży opowiedzieli: Marta z Dłutowa i Jacek z Poznania. Poznali się na zlocie harcerskim. Po ślubie wyruszyli w półroczną podróż po Azji.

image0001(fotografia udostępniona dzięki uprzejmości podróżników)

Zaczęli w grudniu ubiegłego roku. Na lotnisku kupili misia Aleksandra na szczęście. Pierwszym krajem na szlaku była Tajlandia ze stolicą w Bangkoku. – Miasto ma kilka wizerunków, w tym widok brudnych uliczek. Jest za to najlepszym miejscem wypadowym na południowo – wschodnią Azję – mówią podróżnicy. Święta spędzili na plaży w regionie Krabi. Spotkali tam nietypowe znaki pokazujące kierunek ucieczki na wypadek tsunami. W Tajlandii zwiedzili jeszcze byłą stolicę kraju Ajutthala oraz miasto małp w Lop Buri.

Stamtąd wyruszyli do Kambodży – kraju, do którego boją się przyjeżdżać turyści z powodu wojen. – Tutaj spełniło się moje marzenie, aby zobaczyć Angkor z wielkim kompleksem tysiąca świątyń Imperium Khmerskiego. Z nieznanych przyczyn miasto zostało wyludnione i zapomniane. Po kilkuset latach na nowo odkryte świątynie stały się  największą atrakcją turystyczną Azji – mówił Jacek.

image0002

Dalsza trasa prowadziła przez Malezję, Singapur, Wietnam, Laos. – W ośrodku ratowania niedźwiedzi wyciągnęliśmy naszego towarzysza podróży misia Aleksandra i inni turyści fotografowali go wraz z prawdziwymi zwierzętami.

Słuchacze pytali także o rady dla amatorów podróżowania po świecie. – Na pewno trzeba mieć szczepienia i przewodniki. Zostawiać zawsze kilka drobnych monet, bo są kraje , gdzie płaci się  opłatę graniczną przy wyjeździe. I podobno spożywanie bananów pomaga w leczeniu biegunki.

Spotkanie zakończyło się zaproszeniem jej uczestników na druga cześć wyprawy po Azji … tuż po wakacjach.

tekst i foto: Ol.