W rajdzie  „Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach”, którego organizatorami byli uczniowie klasy drugiej gimnazjum  ZSP „Heureka”, uczestniczyło przeszło 130 osób. Młodzież współpracowała  z oddziałem PTTK oraz Parafią Ewangelicko- Augsburską.

– Rok temu impreza turystyczna związana była z kulturą żydowską w naszym mieście, teraz postanowiliśmy przybliżyć inną religię – powiedzieli organizatorzy.

Uczestnicy rajdu, nie tylko odbyli wędrówkę, ale także musieli wykazać się znajomością historii miasta  związanej z protestantyzmem i jego wpływem na kulturę Pabianic. Oprócz uczestników indywidualnych oraz grupy z Uniwersytetu III Wieku,  udział w rajdzie wzięli uczniowie pabianickich szkół.

W konkursie rajdowym wygrała drużyna z SP nr 1, II m. – SP nr 17, III m. – ZS nr 5.

Rajdowicze mieli również okazję zobaczyć wnętrze kościoła ewangelicko- augsburskiego i w jego murach wysłuchać krótkiej historii parafii opowiedzianej przez pastora Pawła Melera.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w ogrodzie parafialnym .

Wiosenny rajd  związany był  z  również projektem  „Protestanci – co o nas wiesz?”. Były to  wykłady zorganizowane w adwencie  we współpracy z Muzeum Miasta Pabianic  dla osób zainteresowanych kościołem ewangelickim. Spotkania dla uczniów szkół  oraz dla dorosłych  miały miejsce w domu parafialnym i prowadził je  ks. Paweł Meler, w czasie których przedstawiono pokrótce historię protestantyzmu i główne zasady wiary ewangelickiej.

Ol. foto: Heureka