Młodzi znawcy wiedzy krajoznawczej rywalizowali w 42. Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno – Krajoznawczym PTTK.   Uroczyste podsumowanie etapu powiatowego odbyło się  w Sali Kominkowej starostwa.

–  Od wielu lat ten turniej cieszy się wielkim powodzeniem wśród młodzieży, w tym roku wykazali się ogromną wiedzą o naszym kraju, a szczególnie o województwie zachodniopomorskim, które był głównym tematem tegorocznej edycji – powiedziała Mariola Seliga, przewodnicząca Komisji Młodzieżowej PTTK Pabianice.

Etap powiatowy odbył się w I LO. Uczestnicy musieli rozwiązać testy krajoznawcze o Polsce oraz województwach łódzkim i zachodniopomorskim. Dodatkowo wykazywali się znajomością map, a także wiedzą o historii turystyki zorganizowanej.

W uroczystym podsumowaniu, zwycięzcom nagrody w postaci przewodników, ufundowane przez starostwo, PTTK, ROT i  LGD „Dolina rzeki Grabii” wręczali: Magdalena Werstak, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego, Anna Teodorczyk z Regionalnej Organizacji Turystycznej woj. łódzkiego, Sławomir Szczesio, prezes PTTK oraz Włodzimierz Becht, wiceprezes. Wśród zaproszonych gości byli jurorzy: Jacek Barasiński i Sławomir Saładaj.

Najlepsze drużyny z krajoznawstwa  w kategorii szkół podstawowych to: I m. –  Marcin Grałka, Dominik Witkowski, Klaudia Wojna  (SP w Dłutowie); II m. – Agata Malinowska, Angelika Kociołek, Wiktoria Łuczyńska (SP w Dłutowie); III m. – Julia Mesor, Aleksandra Kotlicka, Maja Kubacka (SP w Chechle).

W pionie gimnazjów: I m. – Piotr Szymczak, Zuzanna Antoniak, Paulina Wojna (Gim. w Dłutowie); II m. – Piotr Grałka, Robert Tomaszewski, Marlena Marek (Gim. w Dłutowie), III m. – Karolina Kłos, Andrzej Miszczak, Mateusz Zaremba (Gim. w Piątkowisku).

W kategorii szkół średnich: I m. – Dawid Krzykowski, Kamil Sobczak, Szymon Świercz (I LO, Zygmunt Szmidt); II m. – Michał Rosiński, Adrianna Chrzan, Justyna Sobczak (II LO); III m. – Aleksandra Marek, Magdalena Hańcka, Magdalena Jaśkiewicz (I LO).

Wyróżniono mistrzów wiedzy krajoznawczej: Dawida Krzykowskiego (I LO), Paulinę Wojnę (Gim. w Dłutowie), Marcina Grałkę (SP w Dłutowie), Julię Mesor (SP w Chechle) oraz mistrzów wiedzy topograficznej: Adriannę Chrzan (II LO), Piotra Szymczaka (Gim. w Dłutowie), Klaudię Wojnę (SP w Dłutowie).

Pierwsze i drugie drużyny z każdej kategorii wezmą udział eliminacjach wojewódzkich turnieju, który odbędzie się w maju w Wieruszowie.

– Dzięki pabianickiemu oddziałowi jest tak dużo robione dla dzieci i młodzieży – podsumowała turniej Magdalena Werstak.

tekst i foto: Ol.