Prawie 250 piechurów wzięło udział w 11. rajdzie „Kamyka”, zorganizowany przez Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą im. Aleksandra Kamińskiego w Porszewicach i Klub Pieszy „Aaron” PTTK Pabianice. Turyści na trasie mieli słoneczną pogodę – wędrowali bowiem już wiosną (21 marca).

– Celem imprezy turystycznej jest uczczenie Aleksandra Kamińskiego, żołnierza Armii Krajowej i Szarych Szeregów, także harcmistrza, a zarazem patrona placówki   – powiedział Andrzej Rogala, komandor rajdu.

– W marcu zmarł Kamiński (15.03. 1978 r.) i dlatego w tym miesiącu wędrujemy – dodała Milena Żmudzińska z klubu „Aaron”.

Impreza turystyczna rozpoczęła się na dworcu PKP w Pabianicach, skąd uczestnicy pojechali do Lublinka. – Frajdy mieliśmy bardzo dużo, ja pierwszy raz jadę pociągiem – mówiły dzieci.

Trasa wędrówki wiodła z Lublinka, przez Okołowice do Porszewic. Na mecie zmęczonych piechurów przywitali: Arkadiusz Janicz – dyrektor, Piotr Komorowski, Mariusz Kędzierski, Mariusz Zawadzki, Iwona Nowicka, Małgorzata Dutczak, którzy przygotowali poczęstunek. – Kiełbaski i kaszanka z grilla były bardzo dobre, ale ciasto drożdżowe i jabłecznik przepyszne – powiedziała Weronika Walas z Gimnazjum nr 2.

Po poczęstunku rozstrzygnięto konkurs wiedzy o harcmistrzu, przygotowany przez Jolantę Łacwik – Becht, przewodniczącą Koła Krajoznawczego PTTK.

W kategorii „open” wygrali: I m. – Aneta Jurecka, II m. – Magdalena Łondka, III m. – Karolina Wiatrowska i Magdalena Sokolnicka; w kategorii szkół podstawowych: I m. – Jakub Kamiński (SP 17), Nicola Dembińska (SP 17), Patrycja Kiełkowicz (SP 8); II m. – Iga Adach (SP 17); w kategorii gimnazja: I m. – Filip Pietrowski, II m. – Adrianna Kudra i Weronika Nowak (Gim. w Piątkowisku). Blisko zwycięstwa byli także młodzi turyści: SP w Dłutowie, Petrykozach, Pawlikowicach i Wiśniowej Górze, z gimnazjów nr 2, 3, A’Paulo, w Dłutowie, ZS nr 5, WTZ „Bure misie” i POW w Pabianicach i Porszewicach.

Kierownictwo rajdu nagrodziło Amelkę Pokrywkę (6 lat) – najmłodszego uczestnika, a także wręczyło Dyplom Komisji Krajoznawczej ZG PTTK w Warszawie – Ewie Poczcie, kierownika trasy rajdowej.

Pomoc w organizacji rajdu udzieliło OSP w Górce Pabianickiej.

tekst i foto: Ol.

Zbigniew i Agnieszka Sysio z rodziną- członkowie Koła Krajoznawczego Oddziału PTTK w Pabianicach – byli obsługą techniczną 11. rajdu „Kamyka”, który odbył się w pierwszy dzień wiosny. Rodzina czuwała nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym nad piechurami, którzy wędrowali z Lublinka do Porszewic. Rodzicom na trasie pomagały dzieci: Miłosława (kl. I ZS nr 2), Bolesław (kl.II Gim.1), Dobrosława (kl.0 SP w Chechle), a także mama Maria (na zdjęciu). Turystyczne małżeństwo uwielbia góry. Są znakarzami szlaków górskich, a wraz z dziećmi są Zdobywcami Korony Gór Polskich. Miesiąc temu uzyskali   uprawnienia na Przodownika Turystyki Górskiej PTTK na Beskidy Wschodnie i Zachodnie. Tego lata planują również wyjazd w Beskid Wyspowy i Bieszczady. Czeka tam na nich egzamin topograficzny.

Arkadiusz Janicz (na zdjęciu) – dyrektor Centrum Administracyjnego ds. Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych im. Aleksandra Kamińskiego w Pabianicach – przyjął 250 piechurów biorących udział w 11. rajdzie PTTK „Kamyka”. W swojej placówce wraz z wychowawcami na grillu podgrzał kiełbaski i przygotował gorącą herbatę, aby wzmocnić zmęczonych piechurów. Posiłek tak bardzo smakował, że wszyscy prosili o dokładkę. Trzeba dodać, że dyrektor był gościnny na wszystkich dotychczasowych rajdach, dlatego z roku na rok przybywa chętnych uczestników. Jako zapalony turysta planuje już dla swoich podopiecznych wyjazdowy Dzień Dziecka, a z rodziną wakacyjny pobyt nad jeziorami. Najbardziej lubi wtedy pływać kajakami i zwiedzać.