W ostatnią niedzielę października do Spalskiego Parku Krajobrazowego wybrali się turyści z Pabianic. Wycieczkę połączoną z rajdem pieszym po malowniczym terenie wzdłuż rzeki Pilicy zorganizował Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice.

Spalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku i obejmuje środkową cześć dorzecza Pilicy. Chroni najbardziej wartościowe elementy dawnej Puszczy Pilickiej.

Wyprawę rozpoczęto od zwiedzania bunkrów w Konewce. – Bunkier spełniał rolę schronu dla pociągów sztabowych.

Następnie wyruszono do Spały. Po 1815 roku urządzano w Puszczy Pilickiej polowania dla carów Rosji. Aleksander III – zadowolony i urzeczony pięknem krajobrazu, zażyczył sobie, aby postawiono pałac myśliwski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Spała stała się rezydencją prezydencką.

W Spale turyści zwiedzili drewnianą Kaplicę Prezydencką oraz Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich. Zdjęcia pamiątkowe grupa zrobiła sobie przy posagu żubra i na stylowym moście na Pilicy z 1927 roku.

Trasa piesza wiodła przez Rezerwat Spała. – Przy sośnie na szczudłach wspaniale było spotkać koleżanki kolegów z łódzkiego i łowickiego PTTK odbywających wyjazd szkoleniowy.

Ostatnim etapem wyprawy była Inowłódz, który jest zaliczany do najstarszych miejscowości środkowej Polski. Największymi atrakcjami są ruiny zamku Kazimierza Wielkiego i kościół św. Idziego i budynek dawnej synagogi.

Po całym dniu zwiedzania zmęczeni piechurzy odpoczęli przy gorącej herbacie w starym młynie we Fryszerce. – Po przeszło dziesięciu latach wróciliśmy do wypraw z cyklu „Poznajemy parki krajobrazowe ”, pół roku temu zaczęliśmy od Załęczańskiego PK – powiedział Kamil Lisiewicz, pilot.

– Po udanej wyprawie na wiosnę planujemy odwiedzenie następnego parku krajobrazowego.

Więcej zdjęć z naszej wyprawy znajduje się pod linkiem

tekst i foto: Ol, KL.