Egzotyczna Japonia była tematem spotkania w Klubie Podróżnika PTTK, które odbyło się w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej. Prezentacja „Made in Japan” Aldony Militowskiej i Sylwii Stankiewicz szczelnie wypełniła widownię.

Zainteresowanie tym ciekawym krajem przeszło najśmielsze oczekiwania. Przeszło sto osób przyszło na spotkanie – powiedział Kamil Lisiewicz, organizator z klubu „Aaron” PTTK. – Wynikało to też z faktu, że podróżniczki są znane naszej publiczności, bowiem wcześniej prezentowały Indie i Chiny.

Sylwia Stankiewicz i Aldona Militowska (na zdjęciu) – nauczycielki SP nr 8 i ZS nr 3 przez dwadzieścia dni lipca poznawały Japonię. Zaczęły od Tokio – stolicy kraju. Odwiedziły 6 dzielnic. – Jedna z nich to Ahihabara czyli Elektryczne Miasto, centrum handlu sprzętem elektronicznym, grami komputerowymi oraz anime – opowiadały podróżniczki.

Następnie odwiedziły Park Narodowy Fudżi – Hakone –Izu. Najsłynniejszy park w Japonii słynie z góry Fudżi i miejscowości Hakone z licznymi gorącymi źródłami. Zachwyciły się Kioto, a także Nara, pierwszą stolicą Japonii. W parkach wokół świątyń można spotkać tam daniele biegające swobodnie z sarenkami.

– Na nas największe wrażenie zrobiła Hiroshima z muzeum poświęconemu tragedii zrzucenia bomby atomowej na miasto.
Świątynia na palach na wyspie Itsukushima znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. – Brama torii na jeziorze jest najsłynniejszym widokiem Japonii. Przepłynęliśmy pod nią.

Góra Aso z największym aktywnym wulkanem i powrót do Tokio zakończył pobyt podróżniczek w Japonii.

– Ludzie w tym kraju są grzeczni, pomocni, kulturalni. Wszędzie czysto, zachwycają szybkie pociągi i rozwiązania komunikacyjne. Z potraw najbardziej przypadły nam parówki w cieście pączkowym i lody, których rodzajów było ponad dwieście. Najbardziej zaskoczyła nas zielona coca-cola.

„Made in Japan” było zarazem 25. spotkaniem w ramach Klubu Podróżnika PTTK. Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę podsumowującą.