H

Powracamy do Tybetu tym razem z Ewą Marczewską, która opowiadała nam już o Indonezji, Korei i Indiach. Ze spotkań z Ewą zawsze wychodzimy z niedosytem nabierając ochoty by odwiedzić piękne miejsca, o których opowiada z humorem i dużą dawką wiedzy o faktach geograficznych oraz lokalnych zwyczajach. Nic dziwnego bowiem nasz gość to fizyk z zawodu lecz geograf i podróżniczka z pasji. Od wielu lat związana jest z Pabianicami i Klubem Turystyki pieszej „Aaron”.

Tybetańska podróż odbyła się kilka lat temu, jednak po ostatniej prezentacji Zbigniewa Szymczaka postanowiliśmy zaprosić Ewę by jeszcze raz opowiedziała nam o tym pięknym kraju. Trasa podróży wiodła pociągiem do Lhasy. W ciągu dwóch dni udało się zwiedzić m.in. świątynie: Jokhang czyli najstarszą buddyjska świątynię w Tybecie, wzniesioną ok. roku 641/, Ramoche – jeden z najważniejszych klasztorów Lhasy oraz pałac Norbulingka otoczony największym w Tybecie parkiem. W dosłownym tłumaczeniu nazwa pałacu znaczy „Ogród Skarbów”. Budowla, służyła jako letnia rezydencja kolejnych Dalajlamów. Kolejne dni to samochodowa podróż do leżącej na wysokości ok. 4000 m n.p.m prowincji Gyangze gdzie położona jest świątynia Palkhor i Stupa Khumbum, Xigatsez z klasztorem Tashilumpo mieszczącej siedzibę Panczenlam oraz wizyta nad brzegiem Niebiańskiego Jeziora Namco – źródła wody życia. Zakończenie podróży w nastąpiło w Lhassie skąd Ewa udała się do Chongqing w Chinach. Dodatkową atrakcja prezentacji będzie wizyta w Chengde w Chinach, z letnim pałacem cesarskim.

wstęp wolny

KTP „Aaron” PTTK Pabianice przy Oddział PTTK Pabianice