klubpodroznika

Pabianicki Klub Podróżnika PTTK obchodził na zamku jubileusz 5 – lecia powstania. Głównym wydarzeniem uroczystości była wystawa fotografii i prelekcja „Islandia” Witolda Stawskiego

W sali kominkowej spotkali się podróżnicy, miłośnicy klubu oraz goście: wiceprezydent Marcin Nocoń,  Andzrej Żeligowski i Antoni Hodak z Rady Miasta, Waldemar Flajszer i Arkadiusz Jaksa z Rady Powiatu. Porozumienie oddziałów PTTK woj. łódzkiego reprezentował Włodzimierz Szafiński, prezes oddziału PTTK w Żarnowie.

– Klub podróżnika jest w naszym mieście cenną inicjatywą , dzięki któremu możemy poznawać świat – rozpoczął uroczystość Sławomir Szczesio, prezes PTTK Pabianice. Następnie Aleksander Duda i Kamil Lisiewicz, pomysłodawcy i organizatorzy klubu przypomnieli 5 lat jego działalności.

Historia klubu rozpoczyna się od spotkania z Zygmuntem Szmidtem, który opowiedział w oddziale PTTK o wyprawie w Himalaje. Następnie prezentacje odbywały się w I LO, Gimnazjum nr 2, a przez ostatnie trzy lata w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wielokrotnie występowali podróżnicy: Robert Lewera, Mariusz Łaniewski, Ewa Marczewska, Aldona MIlitowska i Sylwia Stankiewicz. Wszystkich spotkań  było 32. Głównym organizatorem jest Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice.

– Chciałem podziękować mojej mamie Janinie Dudzie, która uczyła geografii w SP 13 i przynosiła do domu czasopisma: „Kontynenty” i „Poznaj świat”,  dzięki temu już jako dziecko poznawałem świat.

Za pomoc w działalności klubu wręczono wyróżnienia. Złote Honorowe Odznaki Oddziału PTTK Pabianice otrzymali: Marzena Sobala, dyrektorka MBP i Ryszard Adamczyk, dyrektor MMP. Wręczali je Sławomir Szczesio i Aneta Piechowska z zarządu oddziału.

Główną częścią uroczystości była prelekcja „Islandia” Witolda Stawskiego.

– Na Islandii trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Nie ze względu na niebezpieczeństwa (trzęsienia ziemi, aktywne wulkany, gejzery, ruchome lodowce), którymi straszą nas w przewodnikach, ale ze względu na niezwykłe krajobrazy, zmieniające się oświetlenie i nieprzewidywalna pogodę – opowiadał  podróżnik.

Witold Stawski – z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania podróżnik i fotograf, ale także muzyk i poeta. Urodził się i mieszka w Piotrkowie Trybunalskim. Od kilku lat przedstawia swoje zdjęcia w formie wystaw tematycznych.

Uzupełnieniem prelekcji, była wystawa zdjęć o Islandii w muzeum. Będzie ją można obejrzeć do 13 lutego. Goście na pamiątkę otrzymali również pamiątkowe magnesy od Stawskiego.

Jubileuszowy tort zakończył święto podróżników.