Przeszło stu miłośników opowieści podróżniczych przyszło na spotkanie „Kamerun – podróż z butelką whisky” z Mariuszem Łaniewskim, zorganizowane przez Klub Podróżnika PTTK i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pabianicach.

– Już po raz piąty w naszym klubie  pabianicki miłośnik Afryki opowie nam o swoich wyprawach. Z ostatniej do Kamerunu wrócił miesiąc temu – powiedział Kamil Lisiewicz, współorganizator spotkań.

Kamerun to czternasty kraj, a zarazem dziewiąta wyprawa na czarny ląd pabianickiego podróżnika.  Wcześnie j w klubie Mariusz Łaniewski opowiadał o Tanzanii, Zambii, Malawi, Ugandzie, Rwandzie, Burkina Faso, Togo, Ghanie i Etiopii.

Ostatnia wyprawa podróżnika na przełomie listopada i grudnia, trwała 3 tygodnie.  – Było tuż po porze deszczowej, dlatego mieliśmy Kamerun bardzo nasycony zielenią –  opowiada Łaniewski.

– Ale najważniejsze było dla nas, że Kameruńczycy są bardzo życzliwi, gościnni, a whisky bardzo w tych kontaktach było pomocne.

Ze względu na zaginięcie bagażu na lotnisku pierwsze kroki podróżnicy skierowali na targ po zakup ubrania.

W nowych strojach pojechali do Parku Narodowego Korup, a następnie wspinali się na najwyższy szczyt Kamerunu MT. Kamerun (4100 m n.p.m.) – Trudna trasa, ze względu na wulkaniczną budowę góry, wchodzenie po żwirowisku było ciężkie.

– Najwięcej radości sprawiło nam podarowanie piłek uczniom jednej ze szkół. Prezenty zawsze staramy się zawozić.

Największy dramat rozegrał się na plaży.  – Gdy spaliśmy przyszła ogromna fala i ledwo uszliśmy z życiem.

Zdjęcia i filmy pokazywane na spotkaniu były autorstwa: Bogusławy Szandy (na zdjęciu), Anny Zrobczyńskiej i Pawła Geremka,  towarzyszy z podróży.

Spotkanie zakończył konkurs krajoznawczy o Afryce. – Przychodzę często z kolegami na spotkania, które są bardzo interesujące – podsumował Sebastian Zawierucha z Gimnazjum nr 2.

Najnowsza relacja Mariusza Łaniewskiego z podróży po Kamerunie zgromadziła w Klubie Podróżnika PTTK ponad sto osób….

Posted by Klub Podróżnika PTTK on 1 luty 2016