Naszym gościem będzie Dorota Fibiger. Łączy wiele pasji i zawodów. Uwielbia przybywać wśród ludzi, cechuje ją duża otwartość i umiejętność odnajdywania się w każdej sytuacji. Było już dwukrotnie gościem naszego klubu. Jej spotkania zawsze gromadzą mnóstwo gości ze względu na wspinały sposób opowiadania o miejscach i przygodach, które przeżyła. Obiecała powrócić z kolejną opowieścią. Tym razem zabiera nas do dalekiej Japonii.

Wyspy Japońskie to jeden z najbardziej malowniczych archipelagów na świcie wg wierzeń Japończyków powstały z łez padających na praocean. Zachwycają przepięknym krajobrazem – postrzępioną linią brzegową nad którą górują potężne łańcuchy górskie. Mimo to mieszkańcy wysp nie są narodem górali gdyż osiedlają się głownie na przybrzeżnych równinach i wybrzeżach.

Japończycy mają wielkie poczucie wyjątkowości. Tak, jakby stali ciągle na najwyższym stopniu podium. Są przekonani, że odmienność, którą okazują niemalże na każdym kroku, opiera się na ich wyższości rasowej i kulturowej. Ciągle uważają, że pochodzą od bogów, większość nie przyjmuje naukowych teorii.

Wszystko to, co japońskie wydaje się fenomenalne. Każdy komentarz w wiadomościach telewizyjnych zaczyna się od słów: my, Japończycy. Dalej lecą informacje, że nawet śnieg, ryż, upał są najpiękniejsze na świecie w Japonii. Co śmieszne raczej, że groźne tajfuny i inne nieszczęścia, jakiś wypadek, choroba cesarza też nie mają sobie równych. Takie podejście do większości tematów powoduje, że u mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni umacnia się poczucie własnej szczególnej wartości.

Czy jednak tylko krajobraz i poczucie wartości stanowią o sukcesie tego kraju? Czy tylko tym spowodowany jest dystans Japończyków do odwiedzających ich turystów i reszty świata? Co oznacza i jak rozumiane jest tajemnicze słowo „Giri” i dlaczego jest tak ważne dla każdego Japończyka, że zawsze przedstawiając się podkreśla swoją przynależność do „Giri” … czy jest ono tajemnicą ich sukcesu? Czy bez „Giri” da się zbudować druga Japonię?
Mamy nadzieję, że nasze spotkanie z Dorotą da Wam możliwość odpowiedzi na to pytanie, a przede wszystkim pozwoli na kolejne spotkanie z tym pięknym i fascynującym krajem.

Zapraszamy!

8 lutego (środa) 2017 godz. 18:30