Ewa Marczewska powraca do nas z opowieścią o niedawnej podróży do miejsca znanego z jednej z największych katastrof w historii energetyki atomowej. Choć prawdopodobny mechanizm i bieg zdarzeń został już poznany to jednak chyba nigdy nie dowiemy się jaka była skala tej awarii. Jej skutki odczuwamy do dziś, a i przez najbliższe kilka…nawet set lat będziemy odnajdywać jej ślady.

26 kwietnia 1986 roku – dzień, w którym zmienił się świat ?

Tego dnia nastąpiła pamiętna awaria w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.
W jej wyniku powstała „strefa wykluczenia” – w promieniu 10 a nieco później 30 km od elektrowni
ewakuowano mieszkańców a teren zamknięto.

Jak wygląda obecnie i czy coś się w nim działo i dzieje i co dziać w przyszłości może, jak doszło do awarii i jakie były/są jej skutki – przedstawię bardzo subiektywne refleksje po „wycieczce” w lipcu 2016, tj. 30 lat po awarii.

W czasie wyjazdu miałam okazję być w Czarnobylu, Prypeci, ośrodku wypoczynkowym dla mieszkańców Prypeci, we wsi Kopacze i Czarnobylu – 2 – tajnym ośrodku z radarem pozahoryzontalnym DUGA.
Oglądałam cmentarzysko barek portowych koło Czarnobyla oraz dźwigi portowe przy Prypeci oraz „parkingi” różnych pojazdów i sprzętów rolniczych.
Odwiedziłam elektrownię (sterownię bloku 3, prawie wybudowany blok 5 i chłodnie kominowe dla bloków 5 i 6, izbę informacyjną przy bloku 4).
Spotkałam parę „samosiołów” – ludzi, którzy, mimo zakazu mieszkania w strefie, wrócili do swojego domu i cały czas tam żyją.

Jak dziś wygląda „zmaknięta” strefa? I dlaczegu cudzysłów przy słowie zamknięta jest jak najbardziej na miejscu? Ewa pokaże nam jak dziś wyglądaja miejsca, o których PRAWIE KAŻDY słyszał, ale miały wpływ na zycie KAŻDEGO z nas!

Zapraszamy!

17 lutego (piątek) 2017 godz. 18:30
Galeria „Ex Libris” Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach ul. Św. Jana 10

wstęp wolny

Organizatorzy:
Klub Podróżnika PTTK
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach
KTP „Aaron” PTTK Pabianice