Kronika Klubu Turystyki Pieszej Aaron z Pabianic
rajdy - wyprawy - eksploracje
- krajoznawstwo - turystyka -

80 dni w dżungli – spotkanie z Maciejem Bielakiem w Klubie Podróżnika PTTK Pabianice

Maciej Bielak – pasjonat zwierząt, aktywista i bloger. Jak mówi: żyje i pracuje dla zwierząt. Uwielbia zdobywać wiedzę w praktyce, dlatego pracował w łódzkim zoo, opiekował się zwierzętami w schronisku na Marmurowej i w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w Łagiewnikach. Pasja pchnęła go do wyjazdu na drugi koniec świata. Tam pośród boliwijskiej dżungli 50km od najbliższego miasta znajduje się ośrodek Ambue Ari. To ponad tysiąchektarowy park założony w latach 90-tych przez organizację CIWY (Comunidad Inti Wara Yassi). Schronienie znalazło w nim około 20 zwierząt, które trafiły tam po konfiskacie z czarnego rynku lub w wyniku odebrania ludziom próbujących z nich zrobić domowe maskotki. Miały już kontakt z ludźmi, często bardzo traumatyczny, stąd trudno nazwać je dzikimi. Pracownicy ośrodka zapewniają im namiastkę życia na wolności, bowiem na całkowitą wolność nie można ich wypuścić, bo nie dałyby sobie rady z dziko żyjącymi drapieżnikami.

Maciej trafił tam nieprzypadkowo. Od dłuższego czasu szukał swojego miejsca wśród ludzi i zwierząt. Następnych kilka lat planuje poświęcić na kilkumiesięczne pobyty w różnych ośrodkach dla zwierząt na świecie. Podczas naszego spotkania opowie o trzymiesięcznym okresie, jaki spędził w schronisku dla dużych kotów w Boliwii. Każdy z kotów mieszkających w ośrodku ma za sobą złe przejścia, od wiedzy i umiejętnego podejścia zależy komfort zwierząt, ale też i życie opiekunów. Ci mają swoje zadania i codzienne obowiązki. Każdy opiekun ma przydzielonego „swojego kota”, którym się opiekuje i którego karmi. Niezwykłe emocje towarzyszą wyprowadzaniu zwierząt na spacery poza wybiegi. Opiekun zawsze jest ubezpieczany przez towarzysza na wypadek nieprzewidzianej reakcji zwierzęcia. Tydzień ma swój harmonogram: od poniedziałku do piątku praca, w soboty wolne, a w niedziele karczowanie ciągle zarastających ścieżek. Wszystko to w otoczeniu dżungli i mniej lub bardziej nieprzyjaznych jej mieszkańców, brnie się między ptasznikami, wężami, skorpionami i mrówkami nadnaturalnej wielkości.

Przez trzy miesiące w Ambue Ari zdarzyło się wiele. To doświadczenie, którego nie da się przecenić – uważa Maciek. Wkrótce szykuje się do kolejnego wyjazdu. Tym razem będzie to schronisko dla gepardów w Afryce.

Swoje życie opisuje na blogu tam możecie śledzić jego pracę i pasje

Zapraszamy!

26 kwietnia (ŚRODA) 2017 godz. 18:30