Do Lutomierska

Warto zobaczyć: miejscowości Zalew i Mikołajewice, pozostałości zamku rycerskiego w Lutomiersku i cmentarz wojenny w Bechcicach

Trasa: rowerowa, długość: 50-55km, czas: 5-6h

Naszą podróż rozpoczynamy na ul. Wspólnej, którą opuścimy Pabianice kierując się do Piątkowiska. W tej miejscowości warte naszej uwagi są dwa zabytkowe parki z początku XXw. Po krótkim odpoczynku możemy ruszać dalej do miejscowości Janowice, w której znaki pokierują nas na Lutomiersk będący głównym celem naszej dzisiejszej wycieczki.

Naszą podróż przerwiemy jednak na chwilę przy znaku wskazującym nam kierunek do XVIIw drewnianego kościołka w Mikołajewicach.  Nim jednak tam pojedziemy proponuję na chwilę skręcić w polną drogę do miejscowości Zalew gdzie znajduje się kopiec upamiętniający mogiły żołnierzy z IWŚ.

zalew2

Prawie do końca XIXw w miejscowości znajdował się dwór spłonął jednak pod koniec życia ostatniej dziedziczki tych ziem Anieli Witkowskiej (pochowana na cmentarzu w Mikołajewicach). Pozostałością po majątku są okoliczne stawy. W sąsiedztwie wsi znajduje się sztucznie usypany kopiec upamiętniający poległych w I Wojnie Światowej. Pochowano tu około 100 żołnierzy niemieckich. Kopiec ten zwany jest często Kamionką lub Kopcem Napoleońskim – ostatnia nazwa pochodzi od ustnego przekazu, wg którego pod kopcem pochowano również żołnierzy Napoleona zmarłych podczas odwrotu spod Moskwy.

Powracamy tą samą drogą i udajemy się do Mikołajewic kierując się od teraz czerwonymi znakami „Szlaku okrężnego wokół Łodzi”.

P1170195

Znajdują się tu aż dwa ciekawe zabytki. Pierwszy to zbudowana z drewna w 1712r świątynia pw. Św. Piotra i Pawła. Pierwszy kościół istniał tu już w 1420r. Na uwagę we wnętrzu zasługuje XVIIIw barokowy ołtarz a także znajdujący się w zakrystii portret Piotra Zdzychowskiego, komornika sieradzkiego, namalowany w roku 1703r. Tuż obok kościoła znajduje się parterowy dwór wzniesiony najprawdopodobniej na początku XXw. przez ówczesnych właścicieli wsi Bobrownickich.

Kontynuując naszą podróż szlakiem czerwonym mijać będziemy cmentarz w Mikołajewicach warto na chwilę się tu zatrzymać gdyż od XIXw znajdują tu spoczynek właściciele okolicznych ziem min. Bobrowniccy – właściciele Mikołajewic, dziedziczka Zalewu Aniela Witkowska, czy też właściciel Wodzierad sędzia gminny Aleksander Kulczycki.

Dojeżdżamy do miejscowości Lutomiersk.

Przy wjeździe warto zwrócić uwagę na trzy krzyże mające chronić miasto przed tzw. morowym powietrzem. Środkowy najwyższy dwuramienny to tzw. karawana – nazwa pochodzi od Hiszpańskiego miasta Carravaca skąd od XVIIIw rozprzestrzeniał się zwyczaj stawiania krzyży św Benedykta mających chronić miasta przed zarazą cholery.

Lutomiersk jedna z najstarszych miejscowości na obszarze Polski. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 3,5tys lat. Historie tych okolic dokumentuje wystawa archeologiczna „Najdawniejsze i dawne dzieje Lutomierska i okolic” znajdująca się w klasztorze.

Prawa miejskie otrzymał już 1274 roku z rąk Leszka Czarnego księcia sieradzkiego.

W 1418r Wacław Zaręba wzniósł jedyną na tym terenie budowle obronną o cechach zamku rycerskiego, której ślady pozostałości w postaci zarysu gotyckiej bramy i podpory widnieją w południowej ścianie klasztoru.  Od 1996r znajduje się tu Salezjańska Szkoła muzyczna a od 1929r dociera tu tramwaj z Łodzi.

P1000647

Pabianice i Lutomiersk konkurowały w minionych wiekach w dziedzinach gospodarczych a mianowicie przywileju ważenia piwa. Gdy w 1534r mieszkańcy dóbr „państwa pabiańskiego”, którzy mieli bliżej do Lutomierska zaczęli tam kupować piwo Pabianiccy mieszczanie wystąpili ze skargą. Lustratorzy zakazali surowo mieszkańcom dóbr pabianickich kupować ten złocisty napój poza obrębem Pabianic za wyjątkiem pór roku gdy drogi były by trudne do przebycia ale i w tym wypadku konieczne było zezwolenie starosty.

Warto nadmienić, że na cmentarzu parafialnym w Lutomiersku znajduje się pomnik powstańców z 1863/64r z tzw. „Bratnia Mogiłą” zawierającą prochy poległych w tych okolicach uczestników bitew różnych narodowości.

Pojedźmy do centrum miejscowości mijając po drodze pięknie prezentujący się XVIIIw. kościół by znaleźć chwilę wytchnienia na niedawno wyremontowanym i ukwieconym rynku. Po chwili oddechu stromym zjazdem w dół dojedziemy do klasztoru.

Z Lutomierska udamy się do miejscowości do miejscowości Bechcice.

P1090822

Na szczycie wzgórza (kierując się znakami na Bechcice Kolonia) tuż obok elektrowni wiatrowej w zagajniku znajduje się wojenny cmentarz żołnierzy biorących udział w „Bitwie o Łódź” w 1914r., o czym informuje tablica. Pochowanych jest tu w zgodzie ponad 120 żołnierzy 9. Armii Niemieckiej gen. Augusta Von Mackensena, oraz ponad 200 żołnierzy 5. Armii Rosyjskiej gen. Pawła Plehwego.

P1090823

na wzgórzu odkryto również kurhan i cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich, czyli ok.IVw.

Za wzgórza roztacza się przepiękna panorama Łodzi.

Powracamy do głównej drogi i kierujemy się dalej przez Józefów (przekraczamy drogę z Konstantynowa do Pabianic) jedziemy do miejscowości Okołowice. Znajduje się tu okazały 250letni dąb szypułkowy zwany „Jedrusiem” o obwodzie prawie 5m oraz dwa pomnikowe klony zwyczajne. Na uwagę po drodze zasługuje jeszcze kościołek zlokalizowany na wyraźnie odcinającej się wyniosłości, na której leży miejscowość Górka Pabianicka i ciekawy wiadukt zbudowany nad trasą S14 (także tu). To już prawie koniec naszej wycieczki gdyż za chwilę dojedziemy do Pabianic.

Tekst: Kamil Lisiewicz (terravulpecula) , Foto E&J&KL